CTP Kaplama Uygulama Bilgileri

CTP Kaplama Uygulama Bilgileri

 

                                                     CTP Kaplama Uygulama Bilgileri


      CTP Kaplama ve izolasyonları otomasyon sistemlerle yapılmayıp bilinen, klasik, iş teknik elemanlarının bedensel çalışmalarıyla yapılmaktadır. Ekip teknik elemanları, maske kullanımı ve yapı içlerinde; spiral hortum uzatmalı havalandırma fan makineleri, profil iskele ve portatif merdivenler kullanılmaktadır. Uygulamalarda fırça, post rulo ve alüminyum rulo ile çalışma yapılır.
MEK peroksit ve KOBALT kimyalarının karışımıyla hazırlanan polyester kabın içine daldırılan rulo ile yüzey ve zemin üzerine tutturulan Cam elyafının üzerine sürülerek kaplama uygulaması yapılır. Köşe çıkıntıları ve eğrisel yüzeylerde el yatırması fırça kullanılır.
Bazı CTP imalatlarında otomasyon püskürtme metodu kullanılırken CTP kaplama, izolasyonlarda usta eli ‘’MARİFET’’ çalışmaları uygundur. CTP kaplama uygulamaları EMEK yoğun bir çalışma olduğundan kapasite tecrübeli, yetişmiş iş ustalarının sayılarıyla ilişkilidir.
 
      Kaplamaları zamanında yapılmamış asidik hat ve havuzlarda zaman geçişinde, betonarme yüzey ve zemin üzerinde oluşan asit oksitlerinin, beton tahribatı karışımıyla nemli bir ziftimsi tabaka oluşturduklarından; neme ve suya yapışma pasifliği olan CTP kaplama, tutunma riskinden,tahribat görmüş yapıların tüm yüzeylerinin 3 cm & 4 cm laminant kalınlıkta Kabakum kullanılarak sıva yapılması gereklidir.Ayrıca levhalama metodu uygulanmaktadır. Tesis yetkililerinin belirledikleri sahada Atölye çalışması yapılır. Kalıp olarak saç veya suntalam üzerine CTP uygulaması döküm olarak yapılır. Kalıplar üzerinden çıkartılan levhaların yapı içlerine çelik vidalarla montajları yapılır. Vida üzerleri ve birleşme ek yerleri CTP ile kaplanır.(Asit oksitlerin temizliklerinin, bilinen el aletleriyle yapılması yeterli olmayabiliyor.Asit oksitlerinin yanıcı özelliklerinden dolayı tavlamada yapılamadığından)

 

     Yapılması şart bazı kutu şeklindeki yapılarda ve boru parçalarında giydirme metoduyla uygulamalar yapılmaktadır. İç üniteleri ctp kaplama (Yapılabilir minimum boru kaplaması, 500 mm çapında, 2 metre uzunluğunda, birbirine bağlantı yerleri vidalı…)Kış mevsimine denk gelen CTP kaplama yapılması zaruri olan tesis sahasında, üstü açık hat ve havuzlarla ilgili bilgilenmek için şirketimizi arayınız.
       CTP imalatlarıyla CTP kaplama uygulamaları aynı iş kollarında olsalarda; kullanım malzemelerinin kimyasal reaksiyonları farklıdır. Örnek imalatlarda kullanılan genel amaçlı polyesterlerle yapılan CTP bindirme katlarının bekleme süresinde sorun olmazken kaplama uygulamalarında kullanılan kimyasal mukavemetteki polyesterlerle yapılan CTP bindirme kat aralarında bekleme 1,5 - 2 saat olmalıdır.(Kat aralarında oluşan ısıyla ilgili) M.E.K peroksit (dondurucu) Kobalt (hızlandırıcı) CTP kompozitinde yer alan ve önemli fonksiyonları olan bu iki kimyanın yüzde ve binde kullanımları mesleki tecrübe gerektirir.
 
         CTP kaplama ziftli yüzeylerde, plastik vs. (polietilen) yüzeylerde, zamanla genleşme yapan ağaç yüzeylerde yapışma tutunmada PASİF konumundadır. Birtek yüzeyleri CTP kaplama yapılmış ufak metal parçalarında sert darbelerde CTP yapışmasında bırakma olabilmektedir. Demir, çelik vs. metallerinde çepeçevre tüm yüzeylerin ya da bohçalama tabirinde yapılan CTP uygulamalarında yapışmada sorun olmamaktadır.
CTP kaplama ve izolasyon uygulamaları biraz anlamak, biraz bilmekle yapılacak işler değildir. Tamlama değerlendirmesinde CTP kaplama ve izolasyon uygulamaları 5(beş) sene pratik tecrübe gerektiren ağır koku ve alerjik etkili zehir iş kategorisinde bir meslektir.
Çelik yüzeyler CTP ile kaplanarak korozyon etkisinden korunmaktadır.(genel bilgi)
Mukavemet değeri A dayanımında etkin malzeme olan CTP içeriğindeki ana malzemelerden polyester reçine sayesinde beton gözeneklere sızması ve beton içinde sertleşmesinden dolayı fevkalade üstün bir yapışma özelliği kazandırır. (genel bilgi)

 

NOTLAR

CTP Kaplama yapılabilmesi için beton yüzeyin tam olarak kuruması beklenmelidir.Beton için tam kurumanın tanımı;beton içerisindeki su miktarının %20/25 oranına düşmesi demektir.Bunun için yazın 15 günlük ,kışın,kapalı bir alanda bir aylık bir kuruma dönemi yeterli sayılabilir.Rutubet ve yağmur dahil her türlü su teması ,poliyester reçinenin polimerizasyonunu ters yönde etkilediği için kışın açık sahada beton yüzeylerin CTP kaplaması tavsiye edilmez.
CTP malzemelerinin kimyasındaki bağlayıcılık özelliklerinden dolayı, betonarme yapılarda belli bir ölçü kotlarından ziyade, yapının en üstündeki beton laminant kalınlıklara dönerek, bohçalama uygulama yapılması uygundur. Asit buharları ve korozyon saldırılarının en kuvvetli olduğu CTP uygulamasının, beton ile birleşme noktalarıdır.
Betonarme havuzlar, kanallar, hatlardaki döküm ve sıva operasyonları, ctp uygulama öncesi tam yapılmalı, unutulan ufak bir döküm veya sıva, en az 20-25 gün beklenilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Havuz içerisindeki işleyişe göre yapılacak operasyonların ctp uygulaması öncesi yapılması gerekir(özellikle havuzların tabanlarına meyil verilmesi tesis yetkili mühendis arkadaşlar tarafından unutulmaması )
Ctp uygulamasından (onbeş) 15 gün sonrası ünitelerde işleyişe geçilmesi uygundur.
Asitler işleyişlerindeki yapılarda,asit konstre oranlarına göre Ctp  laminant kalınlıkları belirlenir.
Devasa bir tesisin proses işleyişlerindeki 120m2 bir havuz yapısı çok önemli bir fonksiyonda olabiliyor, öncesinde uygun kaplama malzeme belirlenmesi sonrasındaki sıkıntı ve zararların telafi edilmesidir,uygun olmayan kaplama malzemesinin değerlendirilmesi tesislerin belli bir süre durdurulmasına kadar...

 


GÜVENLİK TAVSİYELERİ
·  S/16 tutuşturucu kaynaktan uzak tutun, sigara içmeyin
·  s/23 ürün buharını solumayın
·  xi tahriş edici
·  xn zararlı
· F yanıcı sitren içerir
         Özellikle tehlike sınırı olan menhol ağızlarının ctp kimyasallarının kokularının hava ile buluşma noktalarında dikkatli ve tedbirli olmak, tesis gece güvenlikçilerinin kontrollerinde sigara ile uygulama sahasına girmemeleri gerektiği tembih edilmelidir.


Yurtdışı projelerinde yerinde CTP imalat işleri yapılmaktadır.